IMG-LOGO

Üretim Aşamaları

Üretim Aşamaları


Kumas toplari lotlarin göre ayrilarak siniflandirilir,lotlar tüm üretim boyunca ayri takip edilmelidir.

Dikim asamasinda;

. Dikis siyrilmalarini engelleyecek dikis adimi seçilmelidir.

· Dikis paylarina uygun dikim islemi yapilmalidir.

· Dikis baslangiç ve sonlarinda saglamlastirma dikisi unutulmamalidir.

· Birkaç kat kumasin üst üste dikilmesi gereken yerlerde (pat ucu,yaka ucu… vb) yikama sirasinda fazla asinma nedeniyle delinmeleri önlemek için dikis paylari inceltilmelidir.

IMG

· Tas yikamali ürünlerde ponza taslarinin cep içine girmemesi için ve yikama islemi sirasinda kumas kivrilmalarindan dolayi yikama efektinin farkli olmamasi için cep agizlari yikama sonrasi kolayca sökülecek ve ikinci bir dikis izi yaratmayacak bir dikis ile tutturulmalidir.

· Ara kontrolde her islem ve her eleman belli bir sistematige göre düzenli ve sürekli kontrol edilmelidir. Sistematik kontrol sirasinda belli noktalarda ölçü kontrolü de yapilmalidir. Ara kontrolde ölçü kontrolü için yikama öncesi ölçü tablosu kullanilir.

· Dikim bandinda ara kontrol sisteminin kurulmadigi isletmelerde ürünlerin tümü dikim sonrasinda iplik temizleme ve kalite kontrol islemine alinirlar. Yikama sonrasi ürünlerin tekrar iplik temizleme ve kalite kontrol islemlerine alinma zorunlulugu oldugundan kalite maliyetleri artmaktadir. Kalite maliyetlerini azaltmak için dikimde ara kontrol sistemi kurularak ürünlerin dikim asamasinda sorunsuz üretilmesi saglanmalidir. Bant sonunda örnekleme kontrol ile partinin hatasiz oldugu görüldügünde %100 kontrole gerek duyulmadan ürünler yikamaya gönderilmelidir. Böylelikle iplik temizleme ve son kontrol islemi yikama sonrasinda bir defada yapilarak kalite maliyeti düsürülecektir.
IMG


· Ancak dikimi tamamlanmis konfeksiyon ürünü yikama isleminden önce örnekleme yöntemi ile kontrol edildiginde hata orani kabul edilemez düzeyde ise parti %100 kontrole alinmalidir.

· Ürünler yikamaya gönderilirken onayli yikama numunesi ile birlikte gönderilmelidir.

IMG